>
10.04.2024 - Aluminyumcuyuz & Alüminyum üzerine güncel bilgiler

Yeni Alüminyum Üretim Teknolojisi Karbon Emisyonunu Azaltıyor !

emre toktas

Yazarın şu ana kadar yazılmış 21 makalesi bulunuyor.

Son günlerde, alüminyum üretiminden meydana gelen sera gazı emisyonlarını büyük seviyede azaltabilecek bir teknolojiden söz ediliyor.

Alüminyum, otomobil, inşaat malzemeleri, endüstri makineleri, elektrik ürünleri, içecek kutuları, folyo ambalaj ve oldukça daha fazlasını yapmak için kullanılan bir araç-gereç. Sadece üretimi, ilk eritme süreçlerine öncülük etmiş olduğu 1880’lerden beri oldukca azca değişmiş olan yöntemlere dayanıyor.

Perşembe günü Kanada hükümeti ve dünyanın en büyük alüminyum üreticilerinden önde gelen Alcoa ve Rio Tinto, karbondioksitin ergitme işleminden kaldırılacağını söyledikleri bir teknoloji hakkında konuştu. Yetkililer, bu hamlenin “bu yüzyılda alüminyumun en mühim gelişimi” bulunduğunu söylemiş oldu.

İddiaya bakılırsa söz mevzusu değişim karbondioksit üretimini yalnızca bir yıl içinde Kanada’da 6.5 milyar ton düşürecek. Bu, trafikten ortalama 1,8 milyon aracın geri çekilmesine eşdeğer olarak niteleniyor. Aynı değişen teknolojinin işletme maliyetlerini de ortalama yüzde 15 oranında azaltacağı belirtiliyor.

Yetkililer, “Karbonu azaltan ve [eritme işleminden] ortadan kaldıran bu teknolojiye haiz olmak mükemmel bir şey” yorumunu yapıyor.  Fakat alüminyum üretimi hala büyük miktarlarda enerji gerektirecek; üretim sürecinden meydana gelen emisyonların toplam karbon ayak izinin yalnız ufak bir parçası olduğu da vurgulanmalı.

Yeni yöntem, eritme işleminde oldukça büyük oranda enerji ihtiyacını azaltmayacak sadece üretilen alüminyumla karbon salınmaması anlamına gelecek.

Alüminyum üretimi, küresel sera gazı emisyonlarının ortalama binde 8’ini oluşturuyor ve bununla birlikte emisyonları azaltma planlarının merkezinde bir araç-gereç. Mesela, alüminyum otomobiller, daha azca yakıt gerektiren, çelikten yapılmış araçlardan daha hafifçe. Alüminyumun, geri dönüşümü de kolaylaştırarak “yeşil” bir kaynak olma potansiyeline haiz olduğu belirtiliyor.

Yeni teknolojiyi kullanan ürünlerin, 2024 yılına dek piyasaya sunulması beklenmiyor.

Dünyanın sera gazı emisyonlarının bir çok, elektrik, nakliye, ısıtma ve soğutma için enerji üretiminden gelirken, büyük bir parça da plastik, petrokimya ve çimento üretimi benzer biçimde endüstriyel işlemlerden kaynaklanıyor. Sadece endüstriyel süreçlerden meydana gelen emisyonları azaltma şekillerinin gelişmesi, mevcut üretim ilişkileri kapsamında “zor” olarak niteleniyor.