>
15.07.2024 - Aluminyumcuyuz & Alüminyum üzerine güncel bilgiler

Otomotiv Sektörü ve Alüminyum

aluminyumcuyuz

Yazarın şu ana kadar yazılmış 144 makalesi bulunuyor.

Otomotiv Sektörü ve Alüminyumun yakın ilişkisi

Alüminyum daha iyi bir araç yapar

Otomotiv ve tivari araçlarda alüminyum kullanımı, daha hızlı, daha güvenli ulaşım araçları üretebilmesinden dolayı artıyor. Alüminyum ulaşım araçlarının performansının arttırılmasında artık ana etken olmaya başladı. Alüminyum, otomotiv sektöründe egsoz gazlarının daha az salınımını sağlıyor. Aynı zamanda, güvenli ve stabil araba yapabilmeye yarıyor. Standart otomotiv üreticisi Ford’dan, lüks araba üreticisi Audi, Mercedes,Land Rover, BMW ye kadar geniş bir üretici topluluğu, alüminyum kullanımını arttırdı ve alaşımın gücünü ayrıca avantajlarını otomotivlere yansıttı. Aluminyumcuyuz.com ana otomotiv üreticileri ile yaptığı görüşmelerde, alüminyum’un ulaşım sektöründe en çok tercih edilen metaryal olduğunu soylediler. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Alüminyum un Faydaları

Otomotivde kullanımı gün geçtikte artmaktadır.

Son 40 yıldır, otomotiv sektöründe alüminyum kullanımı artmaktadır ve gelişmektedir. Alüminyum şu anda demirden sonra en çok kullanılan metaryaldir.

Rekor Seviyelerde Geri Dönüştürülebilmesi

Bir aracın ömrünü tamamlaması yani miadını doldurmasından sonra, kullanılan alüminyum un %90 ı geri dönüştürülebilir.

Enerji Verimliliği

Geleneksel demir araçlarla kıyaslandığında, alüminyum  kullanımı 108 milyon varillik petrol kullanımına eşdeğer enerjiyi kurtarmayı sağlamaktadır.

Daha güvenli

Alüminyum dan yapılan araçlar çarpışmada metallerden daha iyi bir şekilde kuvveti  absorbe edebilmektedir. Bu da daha güvenli araçlar yapılırken alüminyum un önemini meydana çıkarmaktadır.

Performans Faydaları

Alüminyum daha hafiftir ve otomotivin ana panellerini daha kalın fakat daha hafif yapabilmeye olanak sağlar. Daha az ağırlık, daha iyi bir hızlanma demektir ve daha iyi bir frenleme demektir. Buna ek olarak, hafif araçlar daha fazla yük taşıma özelliğine sahiptir, çünkü alüminyum kilogramı azaltarak daha fazla yük taşımaya olanak tanır.

Ağırlık, Kuvvetlilik ve Güvenlik Faydaları

Alüminyum ile optimize edilmiş bir otomotiv gövdesinde, alüminyum, %50 ye kadar ağırlık faydası sağlar. Alüminyum kullanılan gövde de herhangi bir güçsüzlük emaresi görülmez.

otomotiv-aluminyumcuyuz

otomotiv-aluminyumcuyuz

Alüminyum  ve Çevresel Faktörler

Yukarıda bahsettiğimiz üzere %90 civarında alüminyum otomotiv parçası geri dönüşümle kurtarılabilmektedir. 1 ton alüminyum un geri dönüştürülmesi, 21 varil petrolun kurtarılmasını sağlar. Ayrıca alüminyum kullanılarak yapılan otomotivler, %20 daha az karbondioksiti doğaya salarlar, bunun sebebi daha hafif olmasıdır. Çelik ve demir kullanılarak yapılan günümüzün arabaları ile alüminyum kullanılarak yapılan arabaları kıyasladığımızda 44 milyon ton karbondioksit salınımının doğaya verilmemesi ve doğanın havasının kirlenmemesi sağlanır.

Alüminyum’n geleceği : Yakıt tasarrufunda alüminyum un yeri

Artan bir şekilde, müşteriler daha az yakan araçlar istemektedirler. Örneğin: Ford’un yeni alüminyum gövdeli F-150 modeli pikabı, %15 daha az yakıt harcamaktadır.

 

Alüminyumun arabalarda kullanımının tarihçesi

Bugünün gelişen teknolojisinde, alüminyum otomotiv sektöründe ana ürün haline dönüşmüştür. İlk alüminyum gövdeye sahip spor araba berlinde 1899 yılında görücüye çıkmıştır. İki yıl sonra, alüminyum gövdeli motor Karl Benz tarafından yapılmıştır. İkinci dünya savaşı sonrası, alüminyum daha ucuzlamış ve ana büyük otomotiv üretim hattına girmiştir. İngiltereli Land Rover firması  V-8 adlı motor bloğunu alüminyum silindirlerle üretmiştir. O tarihten bugüne, iletim parçalarından, suspansiyon parçalarına kadar bir çok parça alüminyum olmuştur. Bu çok daha kolay şekilde geri dönüştürülebilen alüminyumun marketi ele geçirmesi ile sonuçlanmıştır.

2013 te Ford’un müdürü ve CEO ‘su Alan Mulally ” Eşit şartlarda mukayese edildiğinde, alüminyum , çelikten daha kuvvetlidir ve en çok seçilen metaryal olacaktır” demiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Disney dedi ki:

    It was dark when I woke. This is a ray of suesninh.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.