>
16.06.2024 - Aluminyumcuyuz & Alüminyum üzerine güncel bilgiler

‘Kutup Kahramanı’ndan Özel Tasarım Alüminyum Bot

emre toktas

Yazarın şu ana kadar yazılmış 21 makalesi bulunuyor.

“Kutup kahramanı Gürsoy” Burdur’da hususi tasarımlı alüminyum gövdeli bot yapmış oldu
Dünyayı tekneyle dolaşan 4’üncü Türk denizci olarak malum Erkan Gürsoy, Burdur’da alüminyum gövdeli hususi tasarım bot yapmış oldu

2014 senesinde kendi inşa etmiş olduğu alüminyum gövdeli yelkenli teknesi ile Kanada’nın Vancouver kentinden tek başına yola çıkıp Şimal Kutbu’nu geçerek Türkiye’ye gelen Erkan Görsoy memleketi Burdur’da alüminyum gövdeli hususi bot tasarladı. Alüminyum gövdeli botun inşasını tamamlayan Gürsoy, Baraj Gölüne indirerek ilk denemesini yapmış oldu.
Burdur Bağsaraylı olup uzun seneler Kanada’da kalan 71 yaşındaki Erkan Gürsoy, 2015 yılından bu yana Burdur’da yaşamaya başladı. Teknik bir okulda öğretmenlik yaparken 122’nin üstünde alüminyum gövdeli tekne inşa eden ve dünyanın etrafını kendi yapmış olduğu alüminyum gövdeli tekne ile dolaşan 4’üncü Türk denizci olan Gürsoy, evinin serasında hususi olarak alüminyum gövdeli bot tasarladı. Bağsaray nahiyesinde yeni meydana getirilen baraja yeni yapmış olduğu alüminyum gövdeli botu indiren Erkan Gürsoy, kasaba halkıyla beraber ilk denemesini yapmış oldu. Gürsoy, “Bağsaray nahiyesinde ilk botumu yaptım. Gene Bağsaray Göletine hiçbir tekne ve bot inmedi ilk bot bu olacak. Bu botu ilk kez suya indirerek kasaba halkı ile buluşturup bu mutlu anı hep beraber yaşayacağız” dedi.
Bağsaray Göletinde geziye çıkan Ali Ergin ise “Bunu icra eden köylümüz bu şekilde bir tekne yapması ve kendi barajımızda suya indirmesi bizi sevindirdi” ifadelerini kaydetti.
Burdur’un Bağsaray nahiyesinden çıkıp hayallerinin peşinden giderek Kanada’ya yerleşen Gürsoy, orada kendi imkanlarıyla yapmış olduğu ‘Barış’ adlı alüminyum gövdeli tekne ile 1993-1995 yıllarında ‘dünyanın etrafını tekne ile dolaşan ‘4’Üncü Türk denizci’ unvanını kazanmıştır. İkinci seyahatinde de North West Passage’ni (Şimal Batı Geçidi) geçen en yaşlı ‘Türk Denizci’ unvanını kazanan Erkan Gürsoy, tüm teknelerini alüminyum ile yapım ediyor.