>
28.05.2024 - Aluminyumcuyuz & Alüminyum üzerine güncel bilgiler

İBB’den yenilik Alüminyum Çerçeveli Bilgiled Kullanımda

emre toktas

Yazarın şu ana kadar yazılmış 21 makalesi bulunuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yüzde yüz yerli ve milli olarak geliştirilen alüminyum çerçeveli ”BilgiLed” Yolcu Bilgilendirme Sistemi ile otobüslerden sonra raylı sistemlerde de yolculara sefer saat bilgilerini gerçek zamanlı olarak vermeye başladı. Alüminyum Çerçevesi ile oldukça ilgi çeken Bilgiled, akıllı bilgilendirme sistemiyle oldukça ilgi çekti.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki İSBAK tarafından geliştirilen alüminyum çerçeveli

”BilgiLed” Yolcu Bilgilendirme Sistemi sayesinde, metro ve tramvay gibi ulaşım araçlarının hareket noktalarında bekleyen yolculara, sefer saat bilgileri gerçek zamanlı olarak sunuluyor.

Bağcılar-Kabataş T1 Tramvay Hattı’nda başarıyla uygulanmaya başlanan sistem için hattın duraklarına 70 adet alüminyum çerçeveli ekran kurulumu gerçekleştirildi. Tramvayın geliş dakikasını doğru şekilde yansıtan alüminyum çerçeveli ekranlarda, seferlerdeki değişiklik veya sefer iptali gibi durumlar, anlık bilgilendirmeyle yolculara duyurulabiliyor.

İhtiyaç duyulduğu zaman merkezden acil durum mesajı yayınlayabilme imkanı da sunan alüminyum çerçeveli sistem, tramvay hatları başta olmak üzere bütün raylı sistemlerde kısa zamanda yaygınlaştırılacak.

Alüminyum Çerçeveli Bilgiled ile Yüzde yüz yerli ve milli yazılım

Duraklarda yer alan ekranlardaki haberleşme modülü sayesinde ethernet veya GPRS alt yapısı kullanılarak bağlantı yapılıyor. Merkezin anlık olarak takip ettiği tramvay hareket bilgileri, süre ve bilgilendirme mesajı olarak alüminyum çerçeveli ekranda gösteriliyor.

Alüminyum Çerçeveli BilgiLed Yolcu Bilgilendirme Sistemi, İSBAK tarafından geliştirilen yerli ve milli bir yazılımla çalışıyor. Alüminyum soğutma üniteli olarak kullanılan elektronik kartlar da İSBAK tarafından tasarlanıp üretiliyor. Üretilen elektronik donanımlar, modüler yapıda olup kolay bakım ve montaj imkanı sunuyor, aynı zamanda alüminyum çerçeve olması sebebiyle korozyona uğramıyor.

Alüminyum çerçeveli ekranlarda kullanılan led panellerdeki led modüllerin ömrü 100 bin saat. Isı, sıcaklık, nem ve gaz sensörleri sayesinde cihazda oluşabilecek anormal bir durum canlı olarak merkez sunucularına aktarılıyor. Bu sayede alüminyum çerçeveli bilgiled üzerinden acil müdahale fırsatı bulunuyor.

Alüminyum çerçeveli BilgiLed’in Web Servis’i de İSBAK tarafından geliştirildi. Web arayüzü üzerinden cihaz ayarları güncellenebiliyor, acil durum mesajı oluşturulabiliyor ve cihazın mevcut durumu izlenebiliyor. Her bir cihaza ayrı ayrı erişebilmenin yanında, ekranlara toplu olarak da erişim imkanı bulunuyor.

Alüminyum çerçeveli ekranlar, her iki taraftan da görülebilmesi için duraklara çift yönlü olarak konuldu. Ortam ve çevre şartları düşünülerek tasarlanan ekranlar, (sıcaklık, gün ışığı, yağmur, kar, toz, su, nem vb. ) dayanaklı ve korumalı olarak üretildi. Ekranın 2 mm kalınlığındaki alüminyum malzemeden imal edilen kabinetinin önüne, 6 mm kalınlığında darbelere karşı dayanıklı cam konuldu.