>
24.02.2024 - Aluminyumcuyuz & Alüminyum üzerine güncel bilgiler
Alüminyum Üzerine Herşey-All About Aluminium

Alüminyum Kapaklar Zararlı Mı?

emre toktas

Yazarın şu ana kadar yazılmış 21 makalesi bulunuyor.

Plastik şişelerin ortaya çıkardığı tehlikelere karşı cam şişe kullanımı artarken, bu şişelerde kullanılan alüminyum kapakların da zararı dokunan olduğu vurgulanıyor. Mevzu ile ilgili izahat meydana getiren Besin mühendisi Erdem Öner, “Devamlı kullanılan cam şişedeki alüminyum kapak sebebiyle, alüminyumu direkt bedenimize alıyoruz.” dedi ve Alzheimer uyarısı yapmış oldu.

TÜBİTAK MAM (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi) Besin mühendisi Erdem Öner, cam şişelerin sıhhatli bulunduğunu sadece üreticilerin şişelerin kapaklarını onlarca kere kullanıma uygun olarak yapım edemediğini söylemiş oldu. Tüketicilerin camı yeniden yine kullanarak hata yaptığını ifade eden Öner, “Şişenin kapağını devamlı aç kapa yaparak onlarca kere o cam şişeyi kullanmak insan sağlığını tehdit ediyor. Kapaktan şişeye, sonrasında da vücuda karışan alüminyum Alzheimer’a sebep olabiliyor” diye konuştu.

“ÜRETİCİ CAMI VE ALÜMİNYUM KAPAĞI TEK SEFERLİK SUNUYOR”

Cam su şişelerinin üretici tarafınca tek seferlik olmak kaydıyla üretildiğinin altını çizen Öner, “Üretici aslen bizlere bunu ‘kullan-at’ diyor. Sadece tüketiciler olarak biz cam şişesini onlarca defa kullanıyoruz” dedi. Camın kesinlikle sıhhatli bulunduğunu ifade eden Öner, “Plastik şişelerden de korkuyoruz. Şundan dolayı plastik şişeler üreticiden tüketiciye gelene kadar oldukca doğru aşamalardan geçmiyor. Plastik, güneşi gördükçe biçim değiştirebiliyor. Burada üretici de bir şey yapamıyor” ifadelerini kullandı.

“HİÇBİR MALZEMEYİ HAYATINIZIN PARÇASI YAPMAYIN”

Erdem Öner, plastik de, cam şişe de olsa hiçbir malzemeyle insanların uzun soluklu bir bağ kurmasını, hiçbir malzemenin yaşamın parçası olmaması icap ettiğini söylemiş oldu. Alüminyum kapaklı şişelerin kontrollü kullanımlarının uygun bulunduğunu dile getiren Öner, “Cam şişede biz kesinlikle kapakları yenileyebilir, yeni cam şişelere geçebiliriz. Alüminyum kapakları kullandığımız zamanlar bir peçete yardımıyla kapakları denetim edebiliriz. Uzun soluklu kullanımlarda peçeteye alüminyumun geçtiğini görmüş olacaksınız. Eğer bulunabiliyorsa plastik kapaklarla da devam edebiliriz sadece plastik de olsa açma kapama eyleminde devamlı bir sorun yaşanacaktır. Zira devamlı bir kuvvet uyguluyorsunuz ve ağız kısmında bir deformasyon oluşuyor. Sürekli kullanıldığında her şey bozulabiliyor. Mantar kapaklar da koku yapabiliyor. Su durağan vaziyette mikrop üretebilir. Silikon kapak olabilir, temizlenebilen yıkanabilen kapaklar olabilir. Kapak ne kadar azca zarar görürse bizim için o denli yararlı olacaktır” dedi.

“KAVANOZ KAPAKLARINIZI DA DEĞİŞTİRİN VE DOĞRU KAPATIN”

Geleneksel yöntemlerle evlerde hazırlanan domates sosları, reçeller ve salçaların da koyulduğu kavanozların kapaklarının muhakkak devamlı yenilenmesi icap ettiğini söyleyen Öner, “Kavanoz kapakları birkaç kez kullanıldığında kapağın içinde bulunan  plastik conta da zarar görüyor. Doğru kapatmadığımız takdirde yada kavanozu açarken kimi zaman bir bıçak yardımıyla da zedeliyoruz ve o vakit kapak da cam da zarar görüyor. Kavanoz kapaklarını da yine kullanmak insan sağlığına zarar veriyor” dedi.

KAVANOZ KAPAKLARINDAKİ PLASTİK MALZEMEYE DİKKAT!

Kavanozun bilinenin aksine yanlış kapatıldığını ifade eden Öner, kavanozun iyi mi doğru kapatılacağı hakkında data verdi. Öner, “Kavanozu sola doğru 3 hamleyle, 3 geri 1 tık ileri şeklinde kapamak en doğrusu ve mümkünse kavanozları ters çevirmemeliyiz. Dolumunu yaptığımız kavanozu benmari usulü kaynamış suyun içine 10 dakika kadar bıraktığımızda, metal kapak kendini vakumlayacak ve kapak açılmayacaktır. Kavanozları ters çevirdiğimizde ucuz olan kavanoz kapaklarının içindeki plastik yada metal alaşım etkileşime giriyor ve ürünü bozabiliyor” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ