>
28.05.2024 - Aluminyumcuyuz & Alüminyum üzerine güncel bilgiler

Ruslar Saydam Alüminyum Üretiyor!

emre toktas

Yazarın şu ana kadar yazılmış 21 makalesi bulunuyor.

Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi (MEPhI) öğretim görevlileri ve araştırmacıları, Alüminyum Oksinitrid‘ten (AlON)  kompakt üretim için yeni bir teknoloji geliştirdi.

Üniversiteye bağlı Nükleer Fizik ve Mühendislik Enstitüsü (INPhE) araştırmacıları, geliştirdikleri sistem ile “saydam alüminyum” elde etmek için “Kıvılcım Plazma Sinterleme Yöntemini” uyguladı. Bu, sıcak presleme yönteminde bazı değişikliklere gidilerek gerçekleştirilmiş yeni bir sinterleme işlemi. Meydana getirilen çalışmada, harici bir ısıtıcıya gereksinim duymadan, elektrik akımı direkt kalıp içinden geçirilmiş ve presleme işlemi yapılmış. İş-çevrim süresini kısaltmak için de darbeli akım kullanılarak fazlaca süratli ısıtma sağlanmış.

Bu yöntem ile sinterlenmiş olan numuneler, yapılarında sekonder fazlar ihtiva ettiği halde tatminkar şeffaflık sergilemişler. Araştırmacılar bunun sebebi olarakta, başlangıç ​​tozlarının optimal olmayan bir oranda yada bireşim reaksiyonunun tam olarak tamamlanmadığından dolayı oluştuğunu belirtmişler. Elde edilmiş veriler doğrultusunda seri üretim için Kıvılcım Plazma Sinterleme Yönteminin fazlaca daha uygun olduğu tespit edilmiş.

Alüminyum Oksinitrid, mevcut orta yoğunluklu seramikler içinde bulunan Itriyum Alüminyum Granat (YAG) ve kübik zirkonya ile karşılaştırıldığında mühim oranda yüksek darbe mukavemetine haizdir. Ek olarak tokluk oranı; kuvars camı, kaynaştırılmış kuvars, spinel ve renksiz safir içeren saydam malzemelerin hepsinden oldukca daha üstün olduğundan zırh koruması için kullanılabilmektedir.Yıldız Trek (Uzay Yolu) fanatikleri, serinin dördüncü filmi olan Eve Seyahat’ta “saydam alüminyum” adlı bir malzemenin hikayede mühim bir rol oynadığını hatırlayacaklardır.

Saydam Alüminyum, Alüminosilikat camdan dört kat daha kuvvetli ve çizilmeye karşı da daha dayanıklıdır. Ek olarak bu araç-gereç 2100°C sıcaklıklara kadar dayanabilmektedir.