>
10.04.2024 - Aluminyumcuyuz & Alüminyum üzerine güncel bilgiler

Halkbank Aktif Büyüklüğünü 200 Milyar TL’ye yükseltti

aluminyumcuyuz

Yazarın şu ana kadar yazılmış 142 makalesi bulunuyor.

Halkbank, senenin ilk yarısında toplam aktiflerini 200,4 milyar liraya yükseltti. Toplam mevduatı 130,5 milyar liraya ulaşan bankanın, 2016 yılının ilk yarısında toplam kredileri 183,4 milyar liraya, net kârı ise 1 milyar 566 milyon liraya terfi etti.

 

Meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, 2016 yılı ilk yarısında net kârı 1 milyar 566 milyon lira olarak gerçekleşen Halkbank'ın 2. çeyrekte elde etmiş olduğu 886 milyon lira kâr ile çeyrek dönemde öz kaynak kârlılığı yüzde 17,2 düzeyine terfi etti. Bankanın 2015 yılı sonuna gore toplam aktifleri yüzde 6,7 artışla 200,4 milyar liraya ulaşırken, toplam kredileri aynı dönemde yüzde 10,2 artışla 183,4 milyar liraya terfi etti. Bankanın toplam mevduatı ise 130,5 milyar lira olduğu bildirildi.

Halkbank, KOBİ kredilerinin de dahil olduğu toplam ticari kredilerini 2015 yıl sonuna gore, yüzde 10,7 artışla 110,4 milyar liraya yükseltti.

Yurtdışından 1,2 milyar dolar kaynak sağlandı

Halkbank'ın likiditesini arttırmak ve yurt dışından kaynak temin etmek amacıyla son bir ayda Eurobond ve Sendikasyon kredisi kanalıyla, toplamda 1,2 milyar dolar tutarında kaynak sağlandığı açıklandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ve 2016 yılı için belirledikleri hedefler doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, "Ülkemizin demokratik sistemini hedef alan darbe teşebbüsü karşısında kuvvetli mali duruşumuzu sürdürecek tedbirleri alırken, ülkemizin finansal sisteminin derinliğini, sıhhatli makro göstergelerini ve bankamızın kıymetini her zamankinden daha çok yurt dışındaki iş ortaklarımıza ve yatırımcılarımıza anlatmalıyız." değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Mevduat maliyetlerinde aşağı yönlü seyrin devam ettiğini belirten Taşkesenlioğlu, operasyonel verimliliği arttırmaya ve tutum yönünde stratejiler uygulamaya devam ettiklerini altını çizdi.

Bundan önceki çeyreğe nazaran işletme giderlerini yüzde 3,2 oranında azalttıklarını ifade eden Taşkesenlioğlu, maliyet gelir rasyosunun da pozitif yönde yönde gelişim gösterdiğini bildirdi.

Taşkesenlioğlu,"Tutum ve giderlerin denetim altında olması önceliklerimiz içinde, bu amaçla oluşturduğumuz komiteler ile verimliliğin arttırılması ve giderlerin azaltılması için yeni proje ve iş planları üstünde çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde teknolojik yatırımlara hız vererek yeni mobil uygulamalarla alternatif dağıtım kanallarındaki etkinliğimizi de artıracağız." ifadelerini kullandı.

"KOBİ'lere sağlanan kredilerde pazar payımızı arttırmaya devam ediyoruz"

İkinci çeyrek sayılarından kıvanç duyduklarını kaydeden Taşkesenlioğlu, "Senelik hedeflerimiz doğrultusunda kredi artışı kuvvetli seyrini sürdürüyor. Ekonomimizin baş aktörü olan ve yatırımlarıyla istikrarın en kuvvetli güvencesi olan KOBİ'lerimize senenin ilk beş ayında kullandırılan kredilerdeki artışın yarısını Halkbank olarak biz gerçekleştirdik. KOBİ'lere sağlanan kredilerde pazar payımızı arttırmaya devam ediyoruz." görüşüne yer verdi.

Taşkesenlioğlu, şunları dile getirdi:

"2016 yılının ilk 5 aylık döneminde, sektörün KOBİ nakit kredi bakiyesi ortalama 10,6 milyar lira artarak 399,3 milyar liraya yükselirken, aynı dönemde 5,2 milyar lira KOBİ kredisi kullandıran Halkbank bu alanda, sektördeki artışın yarısı kadar büyüdü ve nakit kredi rakamını 53,5 milyar TL'ye taşıdı. KOBİ kredilerinde sektörün fazlaca üstünde bir performans gösteren Halkbank, 2014 yıl sonunda yüzde 11,7, 2015 yıl sonunda yüzde 12,4 olan pazar payını Mayıs 2016 itibarıyla yüzde 13,4'e yükseltti."

Halkbank olarak, Türkiye'yi hedef alan terör girişimlerinin başarıya ulaşmış olmasına mahal vermemek için ekonomik seferberlik başlattıklarını belirten Taşkesenlioğlu, duyarlı bir dönemde kesinleşen ikinci çeyrek sayılarından kıvanç duyduklarını belirtti.

Taşkesenlioğlu, açıklamasında şunları açıkladı:

"Senelik hedeflerimiz doğrultusunda alınan makro ihtiyati önlemlerin etkisiyle ticari krediler göreli olarak kuvvetli seyrini sürdürüyor. Senelik bazda kredi büyümesinin, dünya genelindeki sıkı parasal ve finansal koşullara bağlı olarak makul düzeylerde seyrettiğini görüyoruz. Türk Bankacılık sektörünün özkaynaklarının 5,8 katı kredi kullandırılmış olması, sektörün kaldıraç avantajını 2009 yılından bu yana ilk kez bu yıl pozitif yönde kullanabildiğini gösteriyor. Tüm etkinlik alanlarımızda; kurumsal, KOBİ ve bireysel segmentte değişik alan kişi taleplerine dönük çözümler üretmeyi sürdürerek, Türkiye'deki istikrarın ve gelecek vizyonunun mühim bir parçası olmaya devam edeceğiz."

"En ehemmiyet verdiğimiz konulardan birisi etken kalite"

Taşkesenlioğlu, global dalgalanmalara karşın Türk bankacılık sektörünün, etken kalitesi açısından dirençli bulunduğunu bildirerek, "Halkbank olarak en oldukca ehemmiyet verdiğimiz konulardan birisi de etken kalitemizdir. Takipteki alacaklarımızı satmadığımız ve bilanço kayıtlarından silmediğimiz halde yüzde 3,04 düzeyindeki takip oranımızla sektör averajından daha iyi durumdayız." değerlendirmesinde bulunmuş oldu
.

Alıntıdır : A Haber