>
29.06.2022 - Aluminyumcuyuz & Alüminyum üzerine güncel bilgiler

Alüminyum ve Geri Kazanma

Orhan Ozer

Yazarın şu ana kadar yazılmış 15 makalesi bulunuyor.

Alüminyum hurdasının yüksek değeri, kullanılmış alüminyum içecek kutusunun geri kazanılmasını teşvik eder. Böylece, yeni bir içecek kutusu olması için birkaç hafta yeter. Alüminyum, hiçbir zaman bir “atık” olmaz ve çevreye zarar vermez. Kullanılan alüminyumun % 30’u, hurdaların geri kazanılmasından elde edilmiştir. Bu oran elektrik, inşaat ve taşıt araçları sektörlerinde % 70’e varmaktadır.

Avrupa Alüminyum Kutu Geridönüşüm Organizasyonu (ACRE) tarafından yapılan açıklamaya göre, Avrupa’da 100 kutunun 37’si geridönüşüm ile kazanılmaktadır. Bu oranının yakın gelecekte %50’ye çıkması beklenmektedir.

Çeşitli formlardaki alüminyum hurdaların (döküm hurdası, profil hurdası, levha hurdası, alüminyum kullanılmış eşya, vs.) ve cürüfün geri kazanımı için çeşitli ergitme fırınları kullanılmaktadır. Bunlar arasında yüksek verimli, düşük enerji harcayan yeni konsept bir fırın öne çıkmaktadır; Devirmeli Döner Fırın (diğer adı ile Konvertör Fırın). Devirmeli Döner Fırınlar, diğer tip fırınlara göre 2-3 misli daha hızlı ergitme yapabilmekte ve yakıt sarfiyatları da daha düşük olmaktadır. Ayrıca kirli-karışık-demirli hurda ve cürüf ergitme yönünde, flaks kullanımına gerek bırakmaması özelliğinden dolayı tercih edilmektedir.

Yorumlar

yorumlar

YAZARIN SON YAZILARI
Alüminyum’un Eldesi - 24 Haziran 2022
Alüminyum ve Kaynakları - 19 Haziran 2022
Alüminyum ve Çevre - 18 Haziran 2022
Alüminyum ve Geri Kazanma - 17 Haziran 2022
Alüminyum ve İnşaat - 12 Haziran 2022
Alüminyum İletkenler - 12 Haziran 2022
Alüminyum ve Gelecek - 29 Nisan 2022
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »