>
16.06.2024 - Aluminyumcuyuz & Alüminyum üzerine güncel bilgiler

Alüminyum Pencere Sistemleri Neden Bir Numara ?

emre toktas

Yazarın şu ana kadar yazılmış 21 makalesi bulunuyor.

Alüminyum pencerelerle eylemsiz evler de dahil olmak suretiyle dünyanın en yüksek yalıtım standartlarını karşılayabilmek teknik olarak ve pratikte oldukca mümkündür. Bunun için ihtiyaç duyulan teknoloji daha 1970’lerde Ensinger firmasının insulbar ısı yalıtım plastiklerini buluş etmesiyle yaşamımıza girmeye başladı. Sadece vatanımızda birincisi yanlış sistem seçimleriyle (yalıtımsız ve yalıtımı düşük olan doğrama kullanımı) ikincisi de fena uygulamalarla alüminyumu değişik deneyim ettik. “Alüminyum doğrama terleme yapar” benzer biçimde yanlış bir yargı yaygınlaştı ki bunun ne kadar yanlış olduğu aslına bakarsak bu sitenin de ana mevzusu.

Alüminyum pencerelerin avantajları

Alüminyum uzun ömürlüdür

Alüminyum, hava koşullarına ve korozyona karşı oldukça dayanıklıdır. Alüminyum’un naturel korozyon önleyici kaplaması bulunur. Ek olarak eloksal (kontrollü oksitlendirme) ile oksitlenmesi (korozyon) engellenir. (Eloksal bununla beraber istenen yüzey görünümünün elde edilmesini sağlar.) Bir alüminyum pencerenin ömrü 40 yıl olarak gösterilir. Yüksek korozyon riski olabilecek bölgelerde kullanılacak alüminyum pencere profillerine uygulanması ihtiyaç duyulan yüzey işlem kalınlıkları şartnamelerde dikkatle belirtilmelidir.

Alüminyum yüksek ve düşük sıcaklıklarda mekanik özelliklerini korur

Alüminyum pencere ve kapılar, düşük ve yüksek sıcaklıklarda mekanik özelliklerini korumaya devam eder. Bu, bilhassa yüksek ve geniş çerçeve aralıklarının olduğu uygulamalarda son aşama önemlidir. Isı yalıtımlı alüminyum profillerde, termal uzama katsayısı alüminyum ile uyumlu olması için hususi olarak tasarlanmış %25 cam lifi içeren poliamit ısı yalıtım plastiklerikullanılması tavsiye edilir. Bu sayede alüminyum çerçeve ve yalıtım elde eden plastik beraber uzayıp kısalırlar.

Alüminyum kırılgan ölçülerde üretilebilir

Alüminyum profiller, hafifçe ve dayanıklı olmalarının yanında oldukça yüksek bir uygulama hassasiyetine haiz oldukları için mimarlara, isteğe gore özelleştirilmiş tasarım olanakları sunarlar. Doğrusu alüminyum profiller fazlaca duyarlı ölçülerde üretilebilirler.

Alüminyum çerçeveler geniş açıklıklara izin verir

Alüminyum pencere çerçeveleri dayanıklı olduklarından görünür genişliği daha azca olan çerçeveler kullanılmasına olanak verir. Daha dar çerçeveler ise daha geniş camlar anlama gelir. Günümüz mimarisi bu mevzuda sınırları zorlamakta ve daha ufak çerçevelerle daha geniş açıklıklar sunmaya iş koşturmacasındadır. Alüminyum bu amaç için en uygun malzemedir. Ahşap ve plastik doğramalarla sınırı olan ebatlarda çözümler üretilebilirken alüminyum pencereler ile geniş açıklıklar geçebilirsiniz. Fransız balkon, dükkan vitrinleri, yerden tavana geniş sürme ve katlanır kapılar benzer biçimde kat süresince geçilen açıklıklarda, rüzgar yüküne dayanımın fazlaca mühim olduğu yüksek binalarda, yüksek katlarda alüminyum doğramalar yüksek atalet momentleri ile de güvenle kullanılabilir. Alüminyumun dayanıklılığı, yüksek atalet momentleri, geniş açıklıklı sürme ve kanatlı kapı ve pencereler yapım edilmesine olanak verir.

Alüminyumun bakımı kolaydır

Alüminyum doğası gereği yüksek bir kimyasal dirence haizdir. Temizliği ve bakımı ahşaba ve vinil (PVC-u) pencerelere bakılırsa son aşama kolaydır. Vinil pencerelerin ilk günkü görüntülerine kavuşmaları için 6 ayda bir alkalin deterjanlarla silinmeleri gerekir. Alüminyum ise yağmurla bile temizlenir.

Alüminyum çevrecidir

%100 geri dönüşümlü, organik ve çevrecidir. Geri dönüşümünde %95 enerji tasarrufu sağlanır. Şu demek oluyor ki geri dönüşümü için harcanan enerji birincil üretim için harcanan enerjinin bir tek %5’idir. Alüminyum hurdaların geri dönüşümünden 80 milyon ton sera gazı emisyonundan tutum edilir. Kurşun, civa vb. zehirli ve kansorojen maddeler içermez.

Alüminyumun yangın performansı

Alüminyum yangında zehirli gaz salınımına yol açmaz. Alüminyum doğrama pencereler yangın yönetmeliğine uygundur. Bayındırlık Bakanlığı’nın hastane ve okul projeleri başta olmak suretiyle şartnamelerinde alüminyum doğrama kullanılması şartı bulunmaktadır. Isıya karşı dayanıklılığın yanı sıra, kıvılcım ve zehirli gaz çıkarmaması da yalıtımlı alüminyum pencerelerin mühim bir özelliğidir. PVC-u pencere ise yangın durumunda dirimsel çekince arz eden asit tuz gazlar ve diyoksin gazlar salabilir.

Alüminyumun dengi PVC değildir

Alüminyumun yerine plastik (PVC) doğrama kullanılamayacağı bir oldukça durum vardır.  Cephe, pencere ve sürme doğrama çerçevelerinin mümkün olduğunca daraltılması ve böylece geniş cam açıklıkları elde etmek, geniş sürme ve kanat açılımlı doğramaları hayata geçirmek, çerçevelere ağır mekanik yükler taşıtmak sadece alüminyum araç-gereç ile mümkün olabilmektedir. Bu açıdan alüminyum halen mimari projelerin vazgeçilmezidir. Alüminyum doğrama, PVC-u doğramaya nazaran oldukça daha dayanıklı ve güçlüdür, yangında tehlikeli salt asit gazlar yaymazlar.

Alüminyum muhteşem ısı yalıtımı sağlar

Bildiğiniz suretiyle alüminyum, ısı yalıtımı için çok da fazla uygun bir materyal değildir. Sadece alüminyum pencerelerde kullanılan alüminyum profiller termal olarak bölümlenirler. Özetlemek gerekirse iç mekana ve dış mekana temas eden alüminyum profil parçaları plastik ısı yalıtım bariyerleri aracılığı ile birbirlerinden ayrılır şu demek oluyor ki 2 alüminyum parça birbirine temas etmez. Böylece ısı yalıtımı sağlanır. Sadece ısı yalıtımını iyileştirmek için bu yalıtım bariyerlerinin uzunluğunu çoğaltmak başta olmak suretiyle birçok geliştirme yapılır.

Alüminyum pencerelerle, pencere ısı iletim katsayısı (Uw) = 0.8 W/m².K olan bir pencere tasarlayabilirsiniz.

Alüminyum pencerelerde terleme olur mu?

1970’lerin başlangıcında dünyada ısı yalıtımlı profiller üretilmeye başlanmış olsa da Türkiye’de ilk yıllardaki yalıtımsız ve/yada bilgileri, tamamlayıcıları noksan alüminyum pencere uygulamaları kullanıcılarda “alüminyum ısıyı iletir”, “alüminyum pencerelerde yalıtım iyi değildir” şeklinde  yanlış algıların oluşmasına sebep olmuştur. Oysa bilhassa günümüze gelindiğinde ısı yalıtımlı pencereler son aşama iyi ısı yalıtım değerlerine haizdir ve bu mevzuda plastik pencereleri aratmamaktadırlar. Alüminyum pencerelerin terlemeye sebep olduğu da kesinlikle yanlıştır.

Varlıklı açılım seçenekleri

Alüminyum doğramalarda oldukca çeşitli pencere yoldam ve pencere açılım seçenekleri vardır. Bu açılım seçeneklerini gerçekleştirmek için her isteğe uygun aksesuarlar bulunmaktadır. Bu aksesuarların kullanılacağı aksesuar yuvaları, alüminyum sistem üreticileri tarafınca aksesuar standartları dikkate alınarak tasarlanır.

Alüminyum değişik yüzey ve renk seçenekleri sunar

Metalin naturel rengi kalite hissi yaratır, projelere güzel duyu görünüm katar. Eloksalyüzey işlemi ile metalik görünümde, istenildiğinde ayna parlaklığında gümüş, siyah, bronz, altın renklerinde yüzeyler elde edilir. Lake görünüm istendiğinde ise fazlaca çeşitli RAL renk alternatifleri söz mevzusudur. İstenilen RAL renginde elektrostatik toz boyama işlemi ile uygulanabilir.  İstendiğinde iç ve dış ortamlara bakan yüzeyleri ayrı yüzey kaplamaya doğal olarak tutularak projelerde bütünlük sağlayacak şekilde kullanılması da mümkündür.